05558988255 Pazt - Cumt 08:00 - 19:00

YÜKSEK GERİLİM TRAFO SARIMI

Caption aligned here

Yüksek Gerilim Trafo Sarım

Yüksek Gerilimli Trafo Sarımı
Yüksek gerilimli trafo sarımı, gerilimi düşürmek için kullanılır. Bazı durumlarda gerilimi yükseltmek için de işe yarar. Yüksek gerilimli trafo enerjisini bir iletken aracılığı ile başka bir iletkene iletir. İletkenler arasında oluşan bu aracılığa manyetik akı aracılığı denilir. Yüksek gerilimli trafo, demir nüve ve trafo sarımı yapılmış bobinden meydana gelir. Yüksek gerilimli trafolarda genellikle iki bobin kullanılır.
Yüksek Gerilimli Trafo Nedir?
Yüksek gerilimli trafo sarımı, aşamasında sargıların ilkine giriş devresi adı verilir. Giriş devresi akım kaynağına bağlıdır. Bobinler üzerine verilen gerilim manyetik alanın oluşmasına sebep olur ve birbirlerine enerji aktarımı oluşur. Bu sayede yüksek gerilimli trafo, gerilimini yükseltir. Demir nüvede bulunan bobinlerden birine yüksek gerilim verilirse nüve sayesinde manyetik bir akım oluşturulur. Bu manyetik akımın yönü sürekli değişkenlik gösterir. Trafo sarımı oranı, bobinler ile doğru orantılı olacak şekilde yapılır. Yani bobinlere ne kadar güç yükseltilecekse aynı oranda sargı yapılır.
Yüksek gerilim trafosu, devrelere gelen yüksek gerilimi istediği ölçüde büyütebilir ya da küçültebilir. Yüksek gerilimli trafolar ile ilgili hizmet almak istiyorsanız firmamıza ulaşabilirsiniz.